Press "Enter" to skip to content

Jak się dokształcać, gdzie szukać wiedzy dotyczącej programowania? 5 przydatnych wskazówek!

Być może wszedłeś w ten artykuł, ponieważ studiujesz na kierunku, związanym z IT, i zastanawiasz się, co mógłbyś zrobić, aby szybciej się rozwijać. Może scenariusz jest zupełnie inny – Twoje wykształcenie i/lub aktualne stanowisko pracy kompletnie odbiega od profilu pracy programisty, ale chcesz się przebranżowić. Albo już jesteś programistą, ale zastanawiasz się, co zrobić, aby być jeszcze lepszym w swoim fachu.

Niezależnie od Twojej motywacji, w owym artykule dam Ci 5 wskazówek, które pomogą Ci przyspieszyć Twój rozwój, a co za tym idzie – uzyskać pierwszą pracę jako programista, bądź awansować już w tej, w której aktualnie jesteś.

Z uwagi na to, iż sam podjąłem jakiś czas temu swoją pierwszą pracę “w zawodzie”, myślę, że mam całkiem świeże, bardzo “juniorskie” spojrzenie na tę sprawę.

1. Zainteresuj się kursami online

Niestety, wiedza programistyczna sama na nas nie spłynie – potrzeba sporo zacięcia, wytrwałości godzin spędzonych przy algorytmach, by nasze programistyczne umiejętności rosły. Nikt nie każe wydawać Ci od razu kilku, a czasem nawet i kilkunastu tysięcy na bootcamp w szkole programowania – chociaż i to rozwiązanie znajduje swoje uzasadnienie, o czym powiem później. Internet to kopalnia wiedzy, często dostępnej zupełnie za darmo, bądź za niewielką opłatą.


Jeśli chcesz kupić kurs czy książki w specjalnej cenie, zapraszamy do naszego działu z rabatami na Junior Jobs Only. Aby z nich skorzystać, należy założyć konto na platformie.


Drobna uwaga: Spora ich część jest w języku angielskim. Więc, jeśli czujesz, że nie jest to Twoja mocna strona –  musisz to jak najszybciej zmienić. Zdobywanie wiedzy w programowaniu, bez chociażby podstawowej znajomości języka jest bardzo trudne. Ale, skoro chcesz się rozwijać w programowaniu – chyba nie trzeba Cię motywować! W takim wypadku zdobywanie wiedzy na anglojęzycznym kursie przyniesie Ci podwójną korzyść – wzrosną zarówno Twoje umiejętności techniczne, jak i lingwistyczne.

2. Znajdź mentora

Punkt bardzo ważny, a nie dla wszystkich oczywisty. I nie chodzi tu o prawdziwego sen – seia, rodem z filmu “Karate Kid”. Niech tym mentorem będzie ktoś bardziej od nas doświadczony w dziedzinie programowania. Nie musimy nawet widywać się z tą osobą osobiście – może być kontakt nawiązany przez Skype’a czy też na StackOverFlow, popularnym serwisie, przeznaczonym dla programistów. Gdy zdobywamy wiedzę całkowicie samemu, możemy utonąć w ogromie materiałów do wyboru, technologii do nauczenia oraz bugów w konsoli. Pojawienie się wątpliwości i zniechęcenia do dalszego rozwoju jest wtedy bardzo prawdopodobne. A wcale tak nie musi być! Bardziej doświadczony od nas mentor może pomóc w wyjaśnieniu błędów, doborze odpowiedniej jakości materiałów, a również – zwyczajnie, po ludzku zmotywować. Z mojej perspektywy takie wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza na samym początku naszej drogi w IT!

3. Uczęszczaj na meetingi programistyczne…

… I nie daj się obawom, że ktoś Cię wyśmieje, bo “jesteś na początku”, “niewiele
wiesz”, “dopiero zaczynasz”. Takowe spotkanie mają ogromną wartość – dają okazję do zdobywania wiedzy, wykładanej bezpośrednio przez praktyków, a ponadto, są dobrą platformą do networkingu, spotkania się z ludźmi “z branży”. Kto wie, może na takim spotkaniu poznasz swojego przyszłego mentora? Albo nawiążesz kontakt, który okaże się być przydatny podczas szukania pierwszej pracy? Jeśli nie pójdziesz – nie przekonasz się!

4. Czytaj dokumentację techniczną oraz StackOverFlow

Chociaż podana czasami w mało atrakcyjnej formie, dokumentacja techniczna może być dla nas świetną bazą do zdobywania wiedzy w zakresie interesujących nas technologii, a dodatkowo – dostępną zupełnie za darmo! Warto zaglądać do dokumentacji technicznej zwłaszcza wtedy, gdy “utkniemy” na jakimś konkretnym problemie.
Kto wie, może to właśnie tam znajdziemy właściwą metodę do jego rozwiązania?
StackOverFlow, najpopularniejszy portal dla programistów, także może być dla nas świetnym rozwiązaniem. Jest duża szansa, że ktoś już borykał się wcześniej z problemem, który mamy – poszukaj, zobacz, w jaki sposób go rozwiązał, może poznasz zupełnie nową metodę!

5. Dołącz do grup tematycznych na Facebooku

Tego kroku chyba komentować nie trzeba. Na podobnych grupach zbierają się ludzie, mający większe i mniejsze doświadczenia w technologii, która nas interesuje. Bardzo popularnym zjawiskiem, które można tam zaobserwować, jest  pokazywanie swojego kodu innym członkom grupy. Może to czasami bardzo przyspieszyć naszą pracę, bo ktoś, kto jest bardziej doświadczonym programistą, zasugeruje nam, co zrobić, by nasz kod był lepszy, czytelniejszy i bardziej wydajny. Platforma do wymiany potężnej dawki wiedzy – zupełnie za darmo!

Tym, którzy właśnie szukają pierwszej pracy i mają w związku z tym różne pytania, polecamy grupę „Zdobywamy pierwszą pracę w IT” na Facebooku.

Podsumowanie

W artykule tym poruszyłem zaledwie kilka, wybranych przeze mnie kwestii, które, moim zdaniem, mogą przyspieszyć nasz programistyczny rozwój. Oczywiście, istnieje wiele innych metod – od kupna wybranych książek, przez pójście na bootcamp. Wybór należy do Was!

A Ty, z jakich metod korzystasz? Gdzie zdobywasz wiedzę? Czekamy na odpowiedzi w komentarzach!

Krzysztof Smakowski
Krzysztof Smakowski

Student informatyki, którego konikiem są zagadnienia front-endowe. Aktualnie praktykant w jednej z firm programistycznych. W wolnym czasie realizuje swoje pasje, do których należą: jogging, literatura skandynawska oraz działania wolontariackie.

View all posts

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *